מנהלות ומנהלים לאחריות חברתית

Preface First

This is a debugging block

Preface Second

This is a debugging block

Preface Third

This is a debugging block

תוכן

This is a debugging block

 

 שליד הפקולטה למשפטים באונ' תל אביב.

לוגו הנבחרת
 • מי אנחנו

  בתקופה האחרונה אנו עדים להתגברות הפגיעה בדמוקרטיה הישראלית אם בדרך של תקיפת הרשות השופטת, ואם בדרך של פגיעה בזכויות היסוד של אוכלוסיות מוחלשות כגון נשים, מיעוטים ולהט"בים. כדי לחזק את המאבק על דמותה הדמוקרטית של מדינת ישראל התגייסו בכירות ובכירים במשק והקימו בחודש מאי 2019 את מיזם "המנהלות והמנהלים לאחריות חברתית", שמטרתו ניצול כח השוק של החברים בו לשם הגנה על הדמוקרטיה.

   

  אכן, בשנים האחרונות אנו עדים בארה"ב להתעצמות התופעה של מנכ"לים/ות המתבטאים בנושאים של צדק ומשטר דמוקרטי. התופעה לא פסחה גם על ישראל. בחודשים האחרונים קרו כמה מקרים בהם מנכ"לים בישראל יצאו בצורה פומבית כנגד פגיעות בזכויות האדם בישראל. במקרה אחד פעל המנכ"ל לבדו, ובשני מקרים אחרים מנכ"לים פעלו יחדיו.

   

  המהירות והאפקטיביות של התגובות הללו (בעיקר בהשוואה למערכת המשפט האיטית והמסורבלת) מלמדות על הפוטנציאל העצום והלא ממומש שיש לשחקנים גדולים בשוק לקדם צדק חברתי.

   

  כדי למנף את כח השוק של המנהלות והמנהלים לשם הגנה על הדמוקרטיה בישראל, החליטו החברים במיזם לתפקד ככח תגובה מהיר לפגיעות משמעותיות במבנה הקיים של המשטר הדמוקרטי בישראל כמו גם לפגיעות משמעותיות בזכויות האדם.

   

  אנו קוראים לציבור לדווח באתרנו (כאן משמאל) על פגיעה בערכי הדמוקרטיה. דיווחים על הפרות יבדקו לעומק, עובדתית ומשפטית, בין היתר בסיוע סטודנטים מהפקולטה למשפטים. הפרות שימצאו משמעותיות תובאנה לטיפולנו.  

   

 • שמירה על שלטון החוק

  05.07.20

  פניה לממשלה בדבר היות סיפוח חד צדדי מסוכן לבטחונם הכלכלי של אזרחי מדינת ישראל. את המכתב ניתן לראות כאן

  כיסוי תקשורתי : וואלה, כלכליסט 
  אייל ולדמן במה בוער גל"צ

  07.06.2020 פניה לממשלה בדרישה לתת סיוע ממשלתי מיידי לטובת ארגוני החברה האזרחית בעקבות משבר הקורונה. את גילוי הדעת ניתן לראות כאן. כיסוי תקשורתי ניתן למצוא כאן

  10.03.2020

  מתוך מגילת העצמאות: 

  "אנו קוראים - גם בתוך התקפת-הדמים הנערכת עלינו זה חדשים - לבני העם הערבי תושבי מדינת ישראל לשמור על שלום וליטול חלקם בבנין המדינה על יסוד אזרחות מלאה ושווה ועל יסוד נציגות מתאימה בכל מוסדותיה, הזמניים והקבועים."  

  ב-10 במרץ פנו המנהלות והמנהלים לאחריות חברתית במכתב גלוי בדרישה לכבד את האמור במגילת העצמאות ולהפסיק את ההסתה נגד ערביי ישראל ולרפא את הפצעים בחברה הישראלית. את המכתב ניתן לראות כאן.   

  כיסוי תקשורתי ניתן למצוא  בגלובס

   

  18.02.2020

  ב 18 בפברואר 2020 פנו 120 המנהלות והמנהלים לאחריות חברתית במכתב גלוי ל-120 חברי הכנסת בדרישה להקים לאחר הבחירות ממשלה שאינה נגועה בשחיתות שילטונית. את המכתב עם החותמים ניתן לראות כאן 
  כיסוי תקשורתי ניתן למצוא  

       בכלכליסט בגלובס

  האזינו לדדי פרלמוטר בגלי צהל

  האזינו לקובי ריכטר ב 103 FM

  30.01.2020

  פרשן הניו יורק טיימס הבכיר, תומאס פרידמן שוחח עם אילנה דיין על תיקי נתניהו וטראמפ כחלק ממגמה עולמית של שקיעת הדמוקרטיה הליברלית;
  ועל תפקיד המגזר העסקי בהגנת הדמוקרטיה וזכויות האדם.

  תמונות מהאירוע

  סרט 

   

  26.11.2019

  פניה נוספת לחברי הכנסת לשמור על הדמוקרטיהב 26 בנובמבר פנינו במכתב גלוי לחברי הכנסת בדרישה להקים מידית ממשלה שאינה נגועה בשחיתות שילטוניתאת המכתב ניתן לראות כאן, חתמו עליו החברים הבאים. כיסוי תקשורתי ניתן למצוא כאן , כאןכאן וכאן

  לסרט מתוך תכנית החיסכון ערוץ 12

   

  פניה לראשי המפלגות להתחייב לגילוי הדעת בדבר צעדים נדרשים מהמפלגות למניעת הפגיעה בערכים הדמוקרטים

  ​את גילוי הדעת ניתן לראות כאן, חתמו עליו החברים הבאים.

  29.5.2019

  פניה לחברי הכנסת לשמור על הדמוקרטיהב-29 במאי פנינו במכתב גלוי לחברי הכנסת שהיו עסוקים בהרכבת הממשלה בדרישה שלא לפגוע במבנה הדמוקרטי של ישראל. את המכתב ניתן לראות כאן, חתמו עליו החברים הבאים. כיסוי תקשורתי ניתן למצוא כאןכאן וכאן.

   

 • עסקים איתם איננו עושים עסקים

  עסקים איתם איננו עושים עסקים:

  כחלק מפעילות המנהלות והמנהלים לאחריות חברתית, הקמנו את פרויקט "עסקים איתם איננו עושים עסקים", במסגרתו אנו פועלים לשמירה על שלטון החוק ואכיפתו במשק הישראלי. 

   

  אנו פועלים לאיתור ולבדיקה יסודית של מקרים בהם גופים במשק פעלו באופן פסול ובלתי חוקי תוך פגיעה בלתי מוצדקת בזכויות אדם או בערכים דמוקרטיים אחרים, בין במסגרת אירוע בודד ובין כחלק ממדיניות כללית פסולה של אותו הגוף. אנו מוודאים כי המקרים נעדרים עמימות עובדתית ומשפטית בטרם אנו פונים אל אותם הגופים. בפועל, פעולותינו מתבצעות בדרך כלל מול גופים שנקבע בעניינם, לאחר בירור עובדתי, כי נהגו באופן פסול המפר את החוק, וכן כלפי גופים אחרים שנוהגים באופן שבבירור איננו חוקי. במסגרת זו, אנו מסתמכים על קביעות של בתי משפט וגופים מעין-שיפוטיים שהוסמכו לכך בחוק. 

   

  בטרם אנו מצרפים גופים לרשימת ה"עסקים איתם איננו עושים עסקים", אנו יוצרים עימם קשר לצורך בירור נוסף של העניין, במטרה לאפשר לאותם גופים הזדמנות הוגנת להסביר את עמדתם, לתקן את המעשים, להביע חרטה פומבית ולהתנער מן המעשים. חברות שהחליטו לחזור בתשובה אנו מציינים לשבח, וממשיכים לפקח על פעולתן בצורה הדוקה.

   

  לגבי חברות שמתכחשות לקביעות שיפוטיות או מסרבות לחזור בתשובה המלצתנו לחברים במיזם ולציבור כולו היא להימנע מרכישת מוצרים ושירותים ולהימנע מעשיית עסקים בכל דרך אחרת עם גופים המשתייכים לרשימת ה"עסקים איתם איננו עושים עסקים"

   

  אנו רואים בחברות המספקות שירותים ומוצרים לציבור כמי שנדרשות לגלות אחריות חברתית, הנובעת בין היתר מכוחן במשק, מפוטנציאל השפעתן על פרטים במדינה ועל הציבור בכללותו, ומחובותיהן כלפי עובדיהן, ספקיהן ובעלי המניות שלהן (לרבות מקרב הציבור הרחב). חברה שפועלת באופן המנוגד לערכי היסוד שעליהם מושתתת מדינת ישראל הדמוקרטית (בראשם שלטון החוק וזכויות האדם) מסבה נזק משמעותי לא רק לקורבנות המעשים עצמם אלא גם לחברה הישראלית בכללותה.

   

  אנו רואים במיוחד בזמנים אלו חשיבות בפעילות חברתית שתתרום לביסוס שלטון החוק בישראל ובהגברת המודעות הציבורית לפגיעות בזכויות יסוד של כל אדם בחברה דמוקרטית - כבוד האדם ומגוון חירויותיו, השוויון בפני החוק, חופש הביטוי והמחשבה, עקרונות של צדק אישי וקבוצתי וכיו"ב. אנו מאמינים שלציבור הצרכנים ולאנשי העסקים עומדת הזכות לדעת מהו אופיים של החברות והגופים מולם הם מבצעים עסקאות ולתת משקל לעניין זה בהחלטה על ההתקשרות בעסקה. ציבור הצרכנים ואנשי העסקים הם בעלי כוח רב בבחירתם מול מי לבצע עסקאות, ולהשקפתנו הם צריכים לנצל כוח זה לטובת גיבוש עמדה חברתית מאוחדת נגד פגיעות בערכים דמוקרטיים בסיסיים המשותפים לכולנו, מתוך תפיסה עקרונית של אחריות וערבות הדדית.

   

  אנו מקווים שעצם קיומו של פרויקט "עסקים איתם איננו עושים עסקים" ירתיע מפני התנהלות הנוגדת את החוק ואת ערכיה של המדינה, ויוביל ללקיחת אחריות חברתית ולחיזוק יסודותיה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. אנו מקווים שלא נאלץ לצרף אף עסק או גוף לרשימת "עסקים איתם איננו עושים עסקים". 

   

  כשרשימה העסקים איתם איננו עושים עסקים תהיה ריקה נדע שהצלחתנו שלמה. 

   

   

  המאבקים שלנו 

   

  1. הפליה באתרי בילוי ובמתן שירותים
  2. הפליה בקבלה לעבודה
  3. הדרה בתחבורה ציבורית
  4. הפליה בחברות בניה

   

   

   

  הפליה באתרי בילוי ובמתן שירותים

  חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, תשס"א-2000, אוסר במפורש על אפליה במקומות ציבוריים ובהם חנויות, צימרים, פארקים, דיסקוטקים ומקומות עסקים ובילוי אחרים. חוק זה פורש בפסיקת בית המשפט העליון כחל גם על מקומות פרטיים בעלי מאפיינים מעין ציבוריים, ובפרט על מועדונים. בתי המשפט בישראל קבעו מפורשות כי במקומות אלו אין להבחין בין יהודים וערבים, אשכנזים ומזרחים, ובין גברים ונשים. הפליה מעין זו פוגעת בכבודם האנושי, בשוויונם ובחירותם האישית של אזרחי המדינה. הפליה אף גורמת לפגיעה בחברה הישראלית כולה ובלכידות הציבור, ואינה מתיישבת עם ערכי מדינת ישראל הדמוקרטית.

   

  • DISLIKEמונוכרום:  מועדון חברים המפלה בתקנונו בין גברים ונשים ואף התפרסמו נגדו כמה כתבות בתקשורת על הפליה כנגד מזרחים. (מכתב פניה)
  • DISLIKEעיר השעשועים:  בעלים של הלונה-פארק, סופרלנד והממדיון בהם אין נוכחות של השפה הערבית באתרי האינטרנט, במענה הטלפוני ובעיקר בשטח הפארקים עצמם דבר הפוגע בכבודו ובבטיחותו של הציבור הערבי בישראל, וזאת בניגוד לדין. (מכתב פניה)
  • DISLIKEצבע הקשת:  בית דפוס שסירב להדפיס חומרים של לקוחות בשל זהותם המינית. (מכתב פניה)
  • DISLIKEצימר פנינת עדן:  צימר שסירב לארח לקוחות ממוצא אתיופי. (מכתב פניה)

  הפליה בקבלה לעבודה

  פרקטיקה פסולה ורווחת בשוק העבודה היא הצבת תנאי של שירות צבאי לקבלה לעבודה, מבלי שהתנאי מהווה קריטריון רלוונטי לתפקיד. בכך מופלות אוכלוסיות שלמות שאינן משרתות בצבא, ובהן ערבים, חרדים ואנשים עם מוגבלויות. הפרקטיקה גורמת להדרה של המשתייכים לאותן אוכלוסיות משוק התעסוקה, מבלי לתת להם הזדמנות להוכיח עצמם ולשכנע כי הם ראויים לתפקיד. בכך נפגעת הזכות לשוויון ולכבוד של אותן אוכלוסיות. לפי הדין במדינת ישראל, פרקטיקה זו אינה חוקית, שכן ההחלטה לקבל עובדים לעבודה צריכה להתבסס על שיקולים עניינים ומקצועיים בלבד, וכל קריטריון שנקבע לצורך קבלה לעבודה צריך להתחייב מאופי ומהות התפקיד.

  • likeרשת הגלידות גולדה (מבית אניטה): החברה בחרה לגנות את המקרה והבטיחה לנקוט בצעדים במטרה למנוע הישנותו (מכתב פנייתנו, תגובת גולדה).
  • DISLIKEצוות 3- חברת שמירה מוקד ומערכות מיגון שירותי ניקיון ואחזקת מבנים.
  • DISLIKEBBB:  רשת מסעדות בורגרים.
  • DISLIKEBurgerim:  רשת מסעדות בורגרים.
  הדרה בתחבורה ציבורית

  הדרת נשים בתחבורה ציבורית היא תופעה רווחת בחברה הישראלית, אשר מגלמת פגיעה קשה בזכותן של נשים לשוויון. התופעה באה לידי ביטוי במסגרת אירועים רבים בהם נשים מסורבות לעלות לאוטובוסים ציבוריים או שנכפה עליהן לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס לשם הפרדה בינן לבין גברים. הפליה קבוצתית מסוג זה, הפוגעת בנשים באשר הן נשים, טומנת בחובה השפלה עמוקה, פגיעה בכבוד העצמי ובחופש התנועה. הדין בישראל אוסר באופן מפורש על הפרדה כפויה בתחבורה ציבורית ונראה כי איסור זה חל ביתר שאת על מניעה מוחלטת מכניסה לאוטובוס ומנסיעה בו. על-אף איסור זה, אירועי הדרת נשים בתחבורה ציבורית ממשיכים לקרות ואנו נחושים להיאבק בהם.

  • likeאגד חברה לתחבורה בע"מ: בעקבות פנייתנו החברה בחרה לגנות את התופעה ולהבטיח להילחם בה תוך שיתוף פעולה עמנו (מכתב פנייתנו, תגובת אגד).
  • like​קווים תחבורה ציבורית בע"מ: בעקבות פנייתנו החברה בחרה לגנות את התופעה ולהבטיח להילחם בה תוך שיתוף פעולה עמנו (מכתב פנייתנו, תגובת קווים).
  הפליה בחברות בניה

  התקשרות עם המדינה מכוח מכרז המאפשרת לחברות בניה לבנות, לשווק ולמכור דירות שנמצאות על קרקעות מדינה מלווה באחריות רבה אשר לעיתים מופרת על ידי חברות בניה תוך ניצול מעמדן לרעה. לאחרונה, אנו נתקלים בשיטות שיווק ומכירה מפלות אשר פוגעות בבני מיעוטים ובקבוצות מוחלשות. פרקטיקה פסולה זו, אשר מנוגדת לערכים שבבסיס חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, תשס"א-2000 ומנוגדת לסעיף איסור אפליה הנמצא לרוב בחוזי חכירה עם המדינה, נאסרה על ידי בית המשפט העליון.

  • DISLIKEגינדי החזקותחברת בניה אשר בחרה לשווק באופן בלעדי לחברי מועדון "חבר" מאות דירות שהיו מיועדות לציבור הרחב המסגרת פרויקט "מחיר למשתכן", תוך מתן הנחות משמעותיות המפלות חלק מהציבור (מכתב פנייתנו, תגובת גינדי, תשובתנו). 

Postscript First

This is a debugging block

Postscript Second

This is a debugging block

Postscript Third

This is a debugging block

Postscript Fourth

This is a debugging block